Tel. (22) 226 77 00

Kom. 512-616-673

ul. Zwoleńska 127, Warszawa

Narkomania

Uzależnienie od narkotyków jest jedną z najpoważniejszych chorób nękających dzisiejsze społeczeństwo. Przybiera formy zarówno uzależnienia fizycznego, które wyniszcza organizm, jak i psychicznego, powodującego zachwiania emocjonalne, depresje, paranoje i cały szereg innych, katastrofalnych skutków.

Pomimo powszechnej wiedzy o negatywnych konsekwencjach stosowania środków psychoaktywnych ich spożycie nie spada – jest wręcz przeciwnie. Rosnącą popularność różnego rodzaju narkotyków potwierdzają liczne badania. W Polsce konsumpcja substancji psychoaktywnych narasta najszybciej w Europie. Wynika to z wielu czynników – mody, łatwego dostępu do tych używek, działań niektórych partii politycznych czy organizacji, postulujących legalizację posiadania przynajmniej niektórych narkotyków. Bez względu jednak na przyczyny, narkomania jest tak samo wyniszczająca.

W Sono Med od wielu lat profesjonalne leczymy narkomanię
Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń.
512-616-673
Całodobowo, Warszawa i okolice

Uzależnienia od narkotyków

Uzależnienie wiąże się z potrzebą sięgnięcia po kolejne, coraz większe dawki narkotyków. A narkotykiem mogą być przeróżne substancje – opiaty, marihuana, leki czy legalny i najpowszechniej stosowany – alkohol. Ludzie nałogowo zażywający taki „zestaw” potrzebują go do funkcjonowania codziennego. Podbijają się, „powerują” do pracy amfetaminą, a dla poczucia relaksu używają alkoholu i marihuany; te dwa ostatnie ułatwiają zaśnięcie. Ekstazy najczęściej zażywane są na imprezach, spotkaniach towarzyskich. Skutkują uzależnieniem środowiskowym. Pacjent ma potrzebę życia w imponującej – na pozór – grupie, pragnie otaczać się fajnymi, ładnymi ludźmi, spędzać czas jak atrakcyjne towarzystwo. To z kolei wywołuje uzależnienie od własnego wizerunku. Osoba silnie utożsamiona z daną grupą środowiskową skupia się na przedstawieniu siebie, eksponowaniu własnego ja: jestem zawsze gotów do imprezy, mogę się bawić zawsze! Tego rodzaju uzależnienie dotyka najczęściej osoby młode, nieświadome własnej wartości i poszukujące akceptacji grupy.

Uzależnienia od leków

Pacjenci uzależniają się również od leków. Większość narkotyków była stosowana lub występuje w farmaceutyce. Ekstaza stosowana była jako antydepresant. Amfetamina – jako antypsychotyk i składnik medykamentów na bronchit, astmę. Marihuanopochodne (THC) stosuje się w terapii nowotworowej. Dla osiągnięcia przyjemniści uzależnieni stosują różnego rodzaju leki: pobudzające, uspokajające, przeciwbólowe. Specyfiki oparte na opiatach uzależniają w podobny sposób jak heroina.

Leczenie narkomanii

Skuteczne leczenie narkomanii wymaga współpracy chorego. Pacjent musi posiadać silną wolę, motywującą do porzucenia nałogu i walki z dolegliwościami, które w trakcie leczenia się pojawią. Często terapię należy poprzedzić detoksykacją, w trakcie której z organizmu usuwane są środki uzależniające i produkty ich przemiany. Takie czynności należy przeprowadzić pod okiem fachowców – w żadnym wypadu na własną rękę!

W ramach farmakologicznego leczenia narkomanii można zastosować terapię Natrexonem (NALOREXEM). Nalorex jest blokerem receptorów opioidowych, powodującym zmniejszenie potrzeby sięgnięcia po narkotyki. Stosowany jest w terapii osób uzależnionych od heroiny i opiatów, w niektórych przypadkach także od alkoholu.

Leczenie behawioralne obejmuje terapię i naukę życia w społeczeństwie po odstawieniu narkotyków. Jest długotrwałe i często wykonywane w warunkach odosobnienia od innych narkomanów. Duże znaczenie odgrywa także wsparcie rodziny motywowanie do dalszych starań ku wyjściu z nałogu.

Osoby zainteresowane leczeniem narkomanii zapraszamy do kontaktu telefonicznego z Sono Med. Jesteśmy do Państwa dyspozycji całodobowo.


#narkomania #leczenie narkomanii

Na stronie www.leczenieuzaleznienia.pl stoujemy pliki cookie, aby korzystanie z serwisu było łatwe, przyjemne i szybkie.

Szczegółowe informacje o stosowanych przez Sono Med zasadach znajdą Państwo w polityce prywatności.