Tel. (22) 226 77 00

Kom. 512-616-673

ul. Zwoleńska 127, Warszawa

Narkomania

Rosnącą popularność różnego rodzaju narkotyków ujawniły ostatnie badania ESP-a. W Polsce konsumpcja substancji psychoaktywnych narasta najszybciej w Europie. Najpopularniejsze to marihuana, amfetamina i ekstazy, a także alkohol – silny środek odurzający i uzależniający (zalegalizowany!).

Uzależnienia od narkotyków

Ludzie zażywający ten „zestaw” stosują go do funkcjonowania codziennego. Podbijają się, „powerują” do pracy amfetaminą, a dla poczucia relaksu używają alkoholu i marihuany; te dwa ostatnie umożliwiają sen. Ekstazy najczęściej zażywane są na imprezach, spotkaniach towarzyskich. Skutkują uzależnieniem środowiskowym. Pacjent ma potrzebę życia w imponującej – na pozór – grupie, pragnie otaczać się fajnymi, ładnymi ludźmi, spędzać czas jak atrakcyjne towarzystwo. To z kolei wywołuje uzależnienie od własnego wizerunku. Osoba silnie utożsamiona z daną grupą środowiskową skupia się na przedstawieniu siebie, eksponowaniu własnego ja: jestem zawsze gotów do imprezy, mogę się bawić zawsze!

Na wzrost liczby uzależnionych na terenie naszego kraju ma wpływ swoista promocja narkotyków, pewne ugrupowania polityczne najchętniej zarabiałyby w podobny sposób, jak na wódce. W porównaniu z restrykcyjnym, lecz słabo egzekwowanym, procesem sprzyja uzależnieniom, zwiększa przyzwolenie społeczne na odurzanie się.

Uzależnienia od leków

Pacjenci uzależniają się również od leków. Większość narkotyków była stosowana lub występuje w farmaceutyce. Ekstaza stosowana była jako antydepresant. Amfetamina – jako antypsychotyk i składnik medykamentów na bronchit, astmę. Marihuanopochodne (THC) stosuje się w terapii nowotworowej. Uzależnieni stosują różnego rodzaju leki dające haj. Są to specyfiki pobudzające, uspokajające, przeciwbólowe. Leki na opiatach uzależniają w podobny sposób jak heroina.

Leczenie narkomanii

Jeżeli pacjent posiada silną wolę, motywują do porzucenia nałogu, w ramach leczenia narkomanii można zastosować terapię Natrexonem (NALOREXEM). Nalorex jest blokerem receptorów opioidowych. W terapii osób uzależnionych od heroiny i opiatów, w niektórych przypadkach od alkoholu.