Leczenie uzależnień

Leczenie uzależnień jest trudnym procesem, wymagającym motywacji, wsparcia psychologicznego i fachowej wiedzy. Alkohol lub narkotyki zazwyczaj przyjmowane są przez pacjenta przez długi czas, dlatego ich odstawienie powoduje poważne skutki uboczne. Określa się je mianem zespołu odstawienia, zespołu abstynencyjnego, delirium tremens. Przejawiają się różnymi dolegliwościami natury fizycznej i psychicznej. Pacjenci cierpią na wymioty, biegunkę, miewają drgawki, skurcze. Ponadto odstawienie środka uzależniającego negatywnie wpływa na samopoczucie pacjentów. Towarzyszą im poczucie lęku, zdarzają się u nich myśli samobójcze, omamy (np. białe myszki), majaczenie, mogące się przerodzić w stany depresyjne, psychozy.

Istnieją wyraźnie psychologiczne mechanizmy ZZA (zespół zaburzeń alkoholowych): zaprzeczanie problemowi alkoholizmu, minimalizacja, brak dostrzegania strat spowodowanych przez picie alkoholu lub przyjmowanie substancji psychoaktywnych. Ze względu na powyższe zagrożenia istotne jest zapewnienie pacjentom stałej opieki medycznej, zwłaszcza w pierwszych dniach odstawienia narkotyków lub alkoholu. Leczenie uzależnienia nie jest możliwe bez wsparcia innych osób.

Jak przebiega leczenie uzależnień?

Walka z narkomanią i alkoholizmem na własną rękę oraz stosowanie półśrodków praktycznie nigdy nie przynoszą oczekiwanych efektów. Szansą na powrót do normalnego życia jest profesjonalne leczenie uzależnienia z pomocą lekarzy i terapeutów. Z tego powodu terapia powinna rozpoczynać się detoksykacją, czyli oczyszczeniem organizmu z substancji toksycznych. Są to narkotyki i produkty ich przemiany, które gromadziły się w organizmie podczas używania narkotyków.

Dalszym krokiem jest farmakologiczne leczenie uzależnień. Osoba uzależniona odstawia używki dzięki pomocy leków, podawanych doustnie lub w formie implantów. Warto zaznaczyć, że leki wszczepiane podskórnie, czyli implanty, są znacznie skuteczniejszym sposobem na leczenie uzależnień.

W trakcie trwania leczenia i po jego zakończeniu bardzo istotne jest wsparcie rodziny, a w razie potrzeby terapia psychologiczna. Uzależnienia są bowiem nie tylko chorobą ciała, ale i duszy. Leki pomogą chorym odstawić alkohol lub narkotyki, ale tylko silna psychika pozwoli na oparcie się nałogom, gdy ich działanie ustąpi.

Detoksykacja w leczeniu uzależnień

Detoksykacja lub detox, to proces polegający na pozbyciu się z organizmu pacjenta uzależniającej go substancji, toksyn, metali ciężkich. Możliwe jest to dzięki podaniu odpowiednich leków i preparatów. Zazwyczaj stosuje się sól fizjologiczną, glukozę, PWE, witaminy z grupy B, leki przeciwdrgawkowe, leki uspokajające, sód, potas oraz odpowiednio dobrane leki. W wyniku ich podania pacjent bezpiecznie i komfortowo przechodzi do stanu trzeźwości. Dodatkową pomocą podczas detoksykacji jest właściwa dieta i wypoczynek. Leczenie uzależnień sugerujemy rozpocząć właśnie od detoksu, zwłaszcza w stanach długotrwałego odurzenia lub upojenia (ciąg alkoholowy).

Detoks alkoholowy, czyli szybkie odtrucie po alkoholu (innych narkotykach), pozwala pacjentom funkcjonować społecznie i zawodowo już w kilka godzin po jego przeprowadzeniu. SONO MED prowadzi usługi odtruwania poalkoholowego – detoxu i dalszego farmakologicznego leczenia alkoholizmu. Zgłaszającym się do nas pacjentom zapewniamy opiekę medyczną, usługi pielęgniarskie i pomoc terapeuty. Dbamy o zachowanie całkowitej dyskrecji przez cały czas trwania terapii oraz po jej zakończeniu.

Zajmujemy się leczeniem uzależnień na terenie Warszawy i okolic.

Farmakologiczne leczenie alkoholizmu

Farmakologiczne leczenie uzależnienia od alkoholu polega na wszywaniu esperalu. Substancja czynna leku – disulfiram – skutecznie powstrzymuje pacjentów od sięgnięcia po alkohol. Jest to lek o długotrwałym działaniu. Disulfiram w formie implantu jest bowiem skuteczny nawet przez rok od wszczepienia. Szczegółowe informacje znajdą Państwo na poniższych stronach.

SONO MED oferuje pacjentom dyskretną usługę, przeprowadzoną w środowisku domowym lub ambulatoryjnym. Wykwalifikowana kadra lekarzy i ratowników medycznych gwarantuje bezpieczne leczenie najwyższej jakości. Bardzo ważne w trudnym okresie odstawienia alkoholu jest wsparcie najbliższych. Wyrozumiałość, cierpliwość i motywowanie do walki z uzależnieniem stanowią najlepszą możliwą pomoc dla chorego. W połączeniu odpowiedniego leczenia farmakologicznego oraz psychologicznego wsparcia, pacjent jest przygotowany do dalszej walki z nałogiem.

Leczenie narkomanii

Narkomania jest chorobą, która polega na uzależnieniu się organizmu chorego od narkotyków. Są to różnego rodzaju substancje psychoaktywne, min. opiaty, heroina, extazy, morfina, lekarstwa, kokaina, amfetamina, marihuana, relanium, benzodiazepiny, haszysz, crack, proch. Wielokrotnie choroba postępuje poza wolą i świadomością uzależnionego. Często do samego końca nie zdaje on sobie sprawy ze swojego stanu i zaprzecza swoim problemom z narkotykami. Jest to wyjątkowo groźne, gdyż brak reakcji i leczenia prowadzi do licznych konsekwencji. Mogą to być min. uszkodzenia wielu układów (pokarmowego, krążenia, odpornościowego) oraz innych narządów.

Nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia pacjentów, lecz także dla ich życia. Z tej właśnie przyczyny tak istotne jest jak najszybsze podjęcie odpowiedniego leczenia uzależnień. Powinno być one kompleksowe i prowadzone przez specjalistów. Tylko takie podejście daje nadzieję na przezwyciężenie nałogów.

SONO MED proponuje państwu profesjonalne leczenie narkomanii, obejmujące odtruwanie od narkotyków i dalsze leczenie farmakologiczne. Wykonujemy implanty naltreksone – leku o potwierdzonej skuteczności w walce z uzależnieniami od opiatów. Lek blokuje receptory, które odpowiadają za odczuwanie przyjemności po zażyciu narkotyku. Z tego względu osoba uzależniona może o wiele łatwiej zwalczyć uzależnienie psychiczne, a efekty leczenia będą długoterminowe.

Zapraszamy do współpracy i życzymy sukcesów w walce z uzależnieniami.

SONO MED