Leczenie alkoholizmu

Mówią, że alkoholizm jest przyzwyczajeniem, że towarzyszy okazjonalności w życiu. My profesjonaliści twierdzimy, że uzależnienie od alkoholu może być chorobą, prowadzącą do konieczności leczenia alkoholizmu. Jak w przypadku większości chorób, alkoholizmowi łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Leczenie alkoholizmu jest bowiem procesem żmudnym, bolesnym i, niestety, nie zawsze skutecznym.

Przebieg alkoholizmu

Choroba alkoholowa ma określony początek i przebieg.

Alkoholizm rozwija się latami, zaczyna się najczęściej od poznania wpływu na organizm 1 lub 2 kieliszków alkoholu. Przyjemne uczucie: odprężenie, poprawa nastroju, bywa, że poprawa wizji nas samych. Często redukuje też lęk np. przed wystąpieniem publicznym. Po kilku godzinach powracamy jednak do naszego nastroju podstawowego i nie ma problemu.

Niestety, dla niektórych te pierwsze doznania sprawiają, że zaczynają oni coraz częściej i w większych ilościach powtarzać to doświadczenie. Coraz trudniej powraca wyjściowy nastrój, w którym zachowanie i sposób postrzegania świata nie są zaburzone przez alkohol. To mechanizm typowy dla uzależnień, nie tylko od alkoholu.

Nasze artykuły o leczeniu alkoholizmu

Zachęcamy do lektury innych artykułów o różnorakich aspektach leczenia alkoholizmu:

objawy alkoholizmu

pomoc rodziny alkoholika

Alkoholizm zmienia ludzi

Leczenie alkoholizmu to złożony procesZ czasem dochodzi do picia codziennego, najpierw 1 – 2 dni, potem 3-7 dni, miesiąc, wiele miesięcy. Obserwowaliśmy przypadki osób, które w piły miesiącami bez przerw, aż do pełnego wyczerpania fizycznego. Takie ciągi alkoholowe charakteryzują zaawansowaną fazę alkoholizmu. Zwykle ich przerwanie łączy się z fizycznym bólem i innymi dolegliwościami psychofizycznymi – alkoholik pije, gdyż po prostu musi.  Na tym etapie leczenie alkoholizmu jest już nieodzowne, a bez profesjonalnej pomocy mało kto jest w stanie przestać pić.

Z biegiem czasu alkoholicy stają się innymi ludźmi – bardziej drażliwymi, wybuchowymi, czasem agresywnymi. Mają ciągły zły nastrój skutkujący cierpieniem, zarówno alkoholika, jak i jego bliskich. Bywa, że dochodzi do mniejszej czy większej depresji, a z chwilą pojawienia się myśli samobójczych – „potencjalnego samounicestwienia”.

W wyniku alkoholizmu mogą pojawić się padaczka alkoholowa bądź psychozy alkoholowe. Najpopularniejsza z nich to delirium określana zwyczajowo „białe myszki”. Ale i inne bywają straszne np. zespół Otella.

To wszystko powoduje alkohol – neurotoksyna i musi prowadzić do leczenia alkoholizmu.

Na czym polega leczenie alkoholizmu?

W zaawansowanych stadiach choroby alkoholowej leczenie jest złożone i wymaga fachowej pomocy. Często rozpoczyna je detoks alkoholowy, podczas którego pacjent w kontrolowany i bezpieczny sposób trzeźwieje. Następnie następuje leczenie farmakologiczne – tu najczęściej wykonywana jest tzw. wszywka alkoholowa. Leczenie uzupełnia terapia prowadzona przez wykwalifikowanych specjalistów. Osobę uzależnioną powinna także zmienić otoczenie, by odciąć się od destrukcyjnego wpływu innych alkoholików.

Sono Med oferuje Państwu wsparcie w farmakologicznym leczeniu alkoholizmu. Świadczymy usługi detoksu alkoholowego oraz wszywania esperalu. Zachęcamy do lektury naszej strony internetowej i kontaktu telefonicznego. Nasze telefony czynne są całą dobę.