Tel. (22) 226 77 00

Kom. 512-616-673

ul. Zwoleńska 127, Warszawa

Esperal (Disulfiram)

SONO MED oferuje implantację Disulfiramu-Esperalu, od lat z sukcesami stosowanego w leczeniu alkoholizmu. Esperal zaburza metabolizm alkoholu w organizmie, hamuje działanie enzymu – dehydrogenazy aldehydowej, przez co utrudnia utlenianie aldehydu octowego do mniej szkodliwego kwasu octowego. Wywołana esperalem kumulacja w organizmie aldehydu octowego powoduje objawy zatrucia (tzw. reakcja disulfiramowa).

Jak działa disulfiram?

Esperal w tabletkachStosowanie środków zawierających disulfiram (Anticol, Antabus, Esperal) jest jedną z metod leczenia alkoholizmu, który można zaliczyć do terapii awersyjnej. W wyniku podania disulfiramu (czasem jest on chirurgicznie umieszczany podskórnie w postaci stale uwalnianej do organizmu- tzw. wszywka alkoholowa), spożycie alkoholu powoduje bardzo nieprzyjemną reakcję organizmu – tzw. reakcję disulfiramową. Obawa przed tą reakcją skutecznie powstrzymuje Pacjenta od konsumpcji napojów alkoholowych, przez co esperal znacząco obniża, lub wręcz całkowicie eliminuje spożycie alkoholu.

Esperal – disulfiram w formie implantu jest skuteczny przez okres do 12 miesięcy, później wszywka powinna zostać wykonana ponownie.

Jak przebiega implantacja esperalu?

W Polsce leczenie esperalem wymaga zgody pacjenta i odbywa się pod kontrolą lekarza. Zabieg wszczepienia Disulfiramu-Esperalu – tzw. wszywka alkoholowa, przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Esperal w formie tabletek wszczepiany jest w górną część pośladka, zabieg jest właściwie bezbolesny.

esperal-implant

Szwy skórne powinny być usunięte ok. 10 dni po przeprowadzonym zabiegu. Wśród pacjentów leczonych Disulfiramem-Esperalem obserwuje się szereg sukcesów osiąganych na płaszczyźnie zawodowej, rodzinnej, społecznej. Związane jest to z potrzebą ukierunkowania energii, aktywności życiowej – płynącej z abstynencji i świadomości obowiązku jej utrzymania. Esperal pomaga pacjentom wytrzymać w trzeźwości zwłaszcza tuż po odstawieniu alkoholu.

Przeciwwskazania do leczenia Disulfiramem

Disufliramem nie powinny być leczone osoby cierpiące na:

  • nadwrażliwość na disulfiram, tiokarbaminiany
  • niewydolność serca
  • niewydolność obwodowa krążenia
  • zawał serca
  • choroba niedokrwienna serca
  • zapalenie zarostowe tętnic
  • nadciśnienie tętnicze
  • zapalenie wielonerwowe
  • zapalenie nerwu wzrokowego
  • wcześniejsze próby samobójcze
  • zaburzenia psychiczne.

 

Ponadto, esperal nie może być podawany osobom, które

 1. są w stanie nietrzeźwości lub na 48 godzin przed podaniem leku spożywały alkohol (także w postaci preparatów zawierających etanol)
 2. w ciągu ostatnich 12 godzin stosowały paraldehyd lub metronidazol
 3. są narażone na działanie dibromku etylenu

esperal-tabletkiW czasie trwania i w przeciągu 14 dni od zakończenia leczenia disulfiramem-esperalem nie należy spożywać alkoholu. Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania u chorych z chorobami układu oddechowego, cukrzycą, padaczką, chorobami nerek i wątroby, niedoczynnością tarczycy, psychozami. Wystąpienie reakcji disulfiramowej może pogłębić stopień zaawansowania tych chorób. Disulfiram nie powinien być także podawany kobietom w ciąży, lub starającym się o dziecko.

Wszystkie powyższe przeciwwskazania uniemożliwiają podanie esperalu zarówno doustnie, jak i w formie wszywki podskórnej.