Esperal Warszawa

SONO MED oferuje implantację Disulfiramu-Esperalu, od lat z sukcesami stosowanego w leczeniu alkoholizmu. Wieloletnie doświadczenie pozwala nam na wykonywanie zabiegów w sposób profesjonalny, bezbolesny, a przede wszystkim bezpieczny. Setki zadowolonych pacjentów, którzy stosując esperal po zabiegu przestali pić, są naszą największą dumą.

Spis treści

    1. Jak działa esperal?
    2. Esperal w Warszawie z Sono Med
    3. Jak przebiega wszywanie esperalu?
    4. Przeciwwskazania do leczenia disulfiramem
    5. Często zadawane pytania

Jak działa esperal?

Esperal w tabletkachStosowanie środków zawierających disulfiram (Anticol, Antabus, Esperal) jest jedną z metod leczenia alkoholizmu, którą można zaliczyć do terapii awersyjnej. W wyniku podania disulfiramu (chirurgicznie umieszczany podskórnie w postaci stale uwalnianej do organizmu- tzw. wszywka alkoholowa), spożycie alkoholu powoduje bardzo nieprzyjemną reakcję organizmu – tzw. reakcję disulfiramową. Obawa przed tą reakcją skutecznie powstrzymuje pacjenta od konsumpcji napojów alkoholowych. Dzięki temu esperal znacząco obniża, lub wręcz całkowicie eliminuje spożycie alkoholu.

Esperal – disulfiram w formie implantu jest skuteczny przez okres do 12 miesięcy, później wszywka powinna zostać wykonana ponownie.

Esperal w Warszawie z Sono Med

Uprzejmie informujemy, że oddaliśmy do Państwa dyspozycji dwa nowe gabinety (lekarski i zabiegowy) w Warszawie, w dzielnicy Praga Południe.

Gabinet SonoMed:
ul. Serocka 10
04-333 Warszawa

Obydwa gabinety są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych (parter, podjazd dla wózków inwalidzkich, brak barier architektonicznych). Do dyspozycji pacjentów i osób oczekujących jest także wygodna poczekalnia/recepcja.

tel. 22 226 77 00
tel. 512 616 673

Dotychczasowy adres pozostaje aktualny do celów korespondencyjnych.

Adres korespondencyjny:
ul. Zwoleńska 127
04-761 Warszawa

W celu umówienia terminu zabiegu, prosimy o kontakt telefoniczny. Nasze telefony czynne są całą dobę. Chętnie także odpowiemy na Państwa pytania dotyczące wszywki alkoholowej i innych metod leczenia alkoholizmu.

Numery telefonów nie ulegają zmianie. Mogą Państwo skontaktować się z nami pod warszawskim numerem 22 226 77 00 lub 512 616 673.


Implantacje wykonujemy także w nowo otwartej Przychodni Zdrowia Sono Med w Wyszkowie. Do dyspozycji pacjentów oddajemy dwa gabinety, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, oraz wykwalifikowany personel. Szczegóły w zakładce esperal Wyszków.
Możliwe jest także wykonanie zabiegu w innych miejscach – dojeżdżamy do pacjenta.

Jak przebiega implantacja esperalu?

W Polsce leczenie esperalem wymaga zgody pacjenta i odbywa się pod kontrolą lekarza. Zabieg wszczepienia Disulfiramu-Esperalu – tzw. wszywka alkoholowa, przeprowadzany jest chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym. Esperal w formie tabletek wszczepiany jest w górną część pośladka. Zabieg jest właściwie bezbolesny i trwa maksymalnie godzinę.

Szwy skórne powinny być usunięte ok. 10 dni po przeprowadzonym zabiegu. Esperal pomaga pacjentom wytrzymać w trzeźwości zwłaszcza tuż po odstawieniu alkoholu. W ten sposób osoba uzależniona może przetrwać najtrudniejszy okres oraz wypracować nowe nawyki życia w trzeźwości.

Wśród pacjentów leczonych Disulfiramem-Esperalem obserwuje się szereg sukcesów osiąganych na płaszczyźnie zawodowej, rodzinnej, społecznej. Związane jest to z potrzebą ukierunkowania energii i aktywności życiowej – płynących z abstynencji – oraz świadomości obowiązku jej utrzymania.

Esperal Warszawa gabinet

Gabinet zabiegowy w Warszawie

Esperal Warszawa recepcja

Poczekalnia dla pacjentów

Wszywki 24/7

Zabiegi wykonujemy całodobowo i z dojazdem

Przeciwwskazania do leczenia Disulfiramem

Dbamy o Państwa bezpieczeństwo, dlatego podczas kontaktu telefonicznego prosimy o informację, czy Pacjent obecnie lub kiedykolwiek wcześniej cierpiał na:

  • nadwrażliwość na disulfiram, tiokarbaminiany
  • niewydolność serca
  • niewydolność obwodową krążenia
  • zawał serca
  • chorobę niedokrwienną serca
  • zapalenie zarostowe tętnic
  • nadciśnienie tętnicze
  • zapalenie wielonerwowe
  • zapalenie nerwu wzrokowego
  • wcześniejsze próby samobójcze
  • zaburzenia psychiczne.

Wszystkie powyższe przeciwwskazania uniemożliwiają podanie disulfiramu zarówno doustnie, jak i w formie wszywki podskórnej.

Ponadto esperal nie powinien być wszywany także osobom, które:

  • są w stanie nietrzeźwości lub na 48 godzin przed podaniem leku spożywały alkohol (także w postaci preparatów zawierających etanol), lub
  • w ciągu ostatnich 12 godzin stosowały paraldehyd lub metronidazol, lub
  • są narażone na działanie dibromku etylenu

esperal-tabletkiW czasie trwania i w przeciągu 14 dni od zakończenia leczenia disulfiramem-esperalem nie należy spożywać alkoholu. Należy również zachować ostrożność w przypadku pacjentów zmagających się z psychozami, chorobami układu oddechowego, cukrzycą, padaczką, chorobami nerek i wątroby, niedoczynnością tarczycy. Wystąpienie reakcji disulfiramowej może pogłębić stopień zaawansowania tych chorób. Disulfiram nie powinien być także podawany kobietom w ciąży, lub starającym się o dziecko.

Całodobowo i z dojazdem do pacjenta! | SonoMed: 512-616-673

Często zadawane pytania

Jeżeli nie ma przeciwwskazań medycznych do leczenia, a pacjent zachowa abstynencję, leczenie disulfiramem jest bezpieczne dla zdrowia. Sam zabieg nie jest skomplikowany i nie powinny po nim występować powikłania.
Disulifram jest bardzo skutecznym środkiem i jeżeli uwalnia się do organizmu, reakcja disulfiramowa występuje niemal zawsze. Jeżeli pomimo spożycia alkoholu reakcja nie wystąpiła, być może zostało wszyte placebo. W Sono Med wszywamy wyłącznie Disulfiram WZF produkcji Polfa Warszawa, mają zatem Państwo gwarancję najwyższej jakości. Inną możliwością jest naturalna reakcja obronna na ciało obce. Wokół wszytych tabletek może wytworzyć się warstwa ochronna, która izoluje je i sprawia, że lek nie jest uwalniany do organizmu. Są to jednak dość rzadkie przypadki.
Lek, który wszywamy pacjentom, nosi nazwę Disulfiram WZF, z kolei esperal to nazwa zwyczajowa, wciąż jednak powszechnie stosowana. Implantacja esperalu stanowi zatem zabieg chirurgiczny, podczas którego disulfiram jest umieszczany w ciele pacjenta. Istnieją także leki podawane w formie tabletek, w których substancją czynną jest disulfiram. Przykładem takiego leku jest Anticol.
"Wszywka alkoholowa", czyli wszycie esperalu, to zabieg umieszczenia podskórnie tabletek leku Disulfiram WZF. Substancja czynna uwalniana jest z implantu do organizmu stopniowo i stale. Pacjent nie ma możliwości powstrzymania tego procesu. W przypadku tabletek przyjmowanych doustnie, lek uwalniany jest szybko, ale przez krótki czas. Co więcej, osoba próbująca pokonać w ten sposób nałóg alkoholowy, może zaprzestać leczenia w dowolnym momencie. Wśród pacjentów leczących się przy użyciu tabletek doustnych stosunkowo częste są zdarzenia krótkotrwałego odstawienia leku, po których następują epizody alkoholowe, a następnie ponowne przyjmowanie leków (nie zawsze). Oczywiście taki sposób leczenia alkoholizmu nie może być skuteczny. Pacjent nie zrywa z dawnymi przyzwyczajeniami, często precyzyjnie wylicza, po jakim czasie reakcja disulfiramowa nie wystąpi, i świadomie powraca do picia. Zastosowanie stałego implantu uniemożliwia takie działanie, przez co pacjent dłużej zachowuje trzeźwość. Ma czas, by ułożyć sobie życie na nowo, wypracować nowe nawyki i odbudować relacje towarzyskie i rodzinne, a także poprawić ogólny stan zdrowia. W konsekwencji leczenie alkoholizmu esperalem wszywanym na stałe jest skuteczniejszą formą wychodzenia z nałogu.
Osoba leczona disulfiramem nadal odczuwa pokusę sięgnięcia po alkohol, gdyż lek jej nie blokuje. Pojawia się jednak kolejne odczucie - obawa przed konsumpcją napojów alkoholowych, czyli strach przed wystąpieniem reakcji disulfiramowej. To uczucie skutecznie powstrzymuje pacjenta przed sięgnięciem po alkohol i pomaga przetrwać zwłaszcza najtrudniejszy czas, czyli pierwsze tygodnie trzeźwości. Z czasem potrzeba picia ulega osłabieniu, ponieważ pacjent dostrzega korzyści z odstawienia używki, przede wszystkim poprawę relacji z bliskimi, lepszy stan zdrowia czy zaoszczędzenie pieniędzy, przeznaczanych dotąd na alkohol.
Bezpośrednio po zabiegu lepiej tego unikać, gdyż środek używany do znieczulenia może ograniczać zdolność do prowadzenia pojazdów. Sam implant nie obniża z kolei zdolności psychomotorycznych, nie stanowi zatem przeciwwskazania do prowadzenia samochodu.
Należy pamiętać, że uzależnienie od alkoholu ma nie tylko wymiar fizyczny, ale również psychologiczny. Picie piwa bezalkoholowego to oszukiwanie samego siebie, które utrudnia wyjście z alkoholizmu. Takie zachowanie nie sprzyja porzuceniu złych nawyków i zmianie otoczenia. W konsekwencji pacjentowi, który spożywa piwo bezalkoholowe, dużo trudniej jest zachować abstynencję po zakończeniu terapii disulfiramem.
Zabieg wszycia esperalu jest przeznaczony wyłącznie dla osób pełnoletnich, które samodzielnie i w pełni świadomie wyrażą zgodę na jego wykonanie.