Tel. (22) 226 77 00

Kom. 512-616-673

ul. Zwoleńska 127, Warszawa

Esperal (Disulfiram)

SONO MED oferuje implantację Disulfiramu-Esperalu, od lat z sukcesami stosowanego w leczeniu alkoholizmu. Setki zadowolonych pacjentów, którzy po zabiegu przestali pić, są naszą największą dumą. Wieloletnie doświadczenie pozwala nam na wykonywanie zabiegów w sposób profesjonalny, bezbolesny, a przede wszystkim bezpieczny.

Spis treści

 1. Jak działa esperal?
 2. Jak przebiega wszywanie esperalu?
 3. Przeciwwskazania do leczenia disulfiramem
 4. Często zadawane pytania

Wszycie esperalu wykonujemy w naszych gabinetach w Warszawie i Wyszkowie. Szczegóły znajdą Państwo w zakładkach:
esperal Warszawa
esperal Wyszków

Jak działa disulfiram?

Esperal w tabletkachStosowanie środków zawierających disulfiram (Anticol, Antabus, Esperal) jest jedną z metod leczenia alkoholizmu, który można zaliczyć do terapii awersyjnej. W wyniku podania disulfiramu (chirurgicznie umieszczany podskórnie w postaci stale uwalnianej do organizmu- tzw. wszywka alkoholowa), spożycie alkoholu powoduje bardzo nieprzyjemną reakcję organizmu – tzw. reakcję disulfiramową. Obawa przed tą reakcją skutecznie powstrzymuje Pacjenta od konsumpcji napojów alkoholowych, przez co esperal znacząco obniża, lub wręcz całkowicie eliminuje spożycie alkoholu.

Esperal – disulfiram w formie implantu jest skuteczny przez okres do 12 miesięcy, później wszywka powinna zostać wykonana ponownie.

Zabiegi wykonujemy także w nowo otwartej Przychodni Zdrowia Sono Med w Wyszkowie. Do dyspozycji pacjentów oddajemy dwa gabinety, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, oraz wykwalifikowany personel. Szczegóły w zakładce esperal Wyszków.

Jak przebiega implantacja esperalu?

W Polsce leczenie esperalem wymaga zgody pacjenta i odbywa się pod kontrolą lekarza. Zabieg wszczepienia Disulfiramu-Esperalu – tzw. wszywka alkoholowa, przeprowadzany jest chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym. Esperal w formie tabletek wszczepiany jest w górną część pośladka, zabieg jest właściwie bezbolesny i trwa maksymalnie godzinę. Ofertę kierujemy do pacjentów z Warszawy i okolic.

esperal-implant

Szwy skórne powinny być usunięte ok. 10 dni po przeprowadzonym zabiegu. Esperal pomaga pacjentom wytrzymać w trzeźwości zwłaszcza tuż po odstawieniu alkoholu, przetrwać najtrudniejszy okres oraz wypracować nowe nawyki życia w trzeźwości.

Wśród pacjentów leczonych Disulfiramem-Esperalem obserwuje się szereg sukcesów osiąganych na płaszczyźnie zawodowej, rodzinnej, społecznej. Związane jest to z potrzebą ukierunkowania energii i aktywności życiowej – płynących z abstynencji – oraz świadomości obowiązku jej utrzymania.

Przeciwwskazania do leczenia Disulfiramem

Z uwagi na poniższe przeciwwskazania do leczenia disulfiramem, podczas kontaktu telefonicznego prosimy o informację, czy Pacjent obecnie lub kiedykolwiek wcześniej cierpiał na:
 • nadwrażliwość na disulfiram, tiokarbaminiany
 • niewydolność serca
 • niewydolność obwodową krążenia
 • zawał serca
 • chorobę niedokrwienną serca
 • zapalenie zarostowe tętnic
 • nadciśnienie tętnicze
 • zapalenie wielonerwowe
 • zapalenie nerwu wzrokowego
 • wcześniejsze próby samobójcze
 • zaburzenia psychiczne.
Wszystkie powyższe przeciwwskazania uniemożliwiają podanie disulfiramu zarówno doustnie, jak i w formie wszywki podskórnej.

Ponadto esperal nie powinien być wszywany także osobom, które:

 • są w stanie nietrzeźwości lub na 48 godzin przed podaniem leku spożywały alkohol (także w postaci preparatów zawierających etanol)
 • w ciągu ostatnich 12 godzin stosowały paraldehyd lub metronidazol
 • są narażone na działanie dibromku etylenu

esperal-tabletkiW czasie trwania i w przeciągu 14 dni od zakończenia leczenia disulfiramem-esperalem nie należy spożywać alkoholu. Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania u chorych z chorobami układu oddechowego, cukrzycą, padaczką, chorobami nerek i wątroby, niedoczynnością tarczycy, psychozami. Wystąpienie reakcji disulfiramowej może pogłębić stopień zaawansowania tych chorób. Disulfiram nie powinien być także podawany kobietom w ciąży, lub starającym się o dziecko.

 

Często zadawane pytania

Czy leczenie disulfiramem jest bezpieczne dla zdrowia?

Jeżeli nie ma przeciwwskazań medycznych do leczenia, a Pacjent zachowa abstynencję, leczenie disulfiramem jest bezpieczne dla zdrowia. Sam zabieg nie jest skomplikowany i nie powinny po nim występować powikłania.

Miałem kiedyś wszyty esperal, ale nie działał, piłem dalej

Disulifram jest bardzo skutecznym środkiem i jeżeli uwalnia się do organizmu, reakcja disulfiramowa występuje niemal zawsze. Jeżeli pomimo spożycia alkoholu reakcja nie wystąpiła, być może zostało wszyte placebo. W Sono Med wszywamy wyłącznie Disulfiram WZF produkcji Polfa Warszawa, mają zatem Państwo gwarancję najwyższej jakości.
Inną możliwością jest naturalna reakcja obronna na ciało obce. Wokół wszytych tabletek może wytworzyć się warstwa ochronna, która izoluje je i sprawia, że lek nie jest uwalniany do organizmu. Są to jednak dość rzadkie przypadki.

Czy istnieje esperal w tabletkach, a nie w formie implantu?

Lek, który wszywamy pacjentom, nosi nazwę Disulfiram WZF, z kolei esperal to nazwa zwyczajowa, wciąż jednak powszechnie stosowana. Implantacja esperalu stanowi zatem zabieg chirurgiczny, podczas którego disulfiram jest umieszczany w ciele pacjenta.

Istnieją także leki podawane w formie tabletek, w których substancją czynną jest disulfiram. Przykładem takiego leku jest Anticol.

Czy wszywka alkoholowa jest skuteczniejsza od tabletek?

„Wszywka alkoholowa”, czyli wszycie esperalu, to zabieg umieszczenia podskórnie tabletek leku Disulfiram WZF. Substancja czynna uwalniana jest z implantu do organizmu stopniowo i stale. Pacjent nie ma możliwości powstrzymania tego procesu.

W przypadku tabletek przyjmowanych doustnie, lek uwalniany jest szybko, ale przez krótki czas. Co więcej, osoba próbująca pokonać w ten sposób nałóg alkoholowy, może zaprzestać leczenia w dowolnym momencie. Wśród pacjentów leczących się przy użyciu tabletek doustnych stosunkowo częste są zdarzenia krótkotrwałego odstawienia leku, po których następują epizody alkoholowe, a następnie ponowne przyjmowanie leków (nie zawsze). Oczywiście taki sposób leczenia alkoholizmu nie może być skuteczny. Pacjent nie zrywa z dawnymi przyzwyczajeniami, często precyzyjnie wylicza, po jakim czasie reakcja disulfiramowa nie wystąpi, i świadomie powraca do picia.

Zastosowanie stałego implantu uniemożliwia takie działanie, przez co pacjent dłużej zachowuje trzeźwość. Ma czas, by ułożyć sobie życie na nowo, wypracować nowe nawyki i odbudować relacje towarzyskie i rodzinne, a także poprawić ogólny stan zdrowia. W konsekwencji leczenie alkoholizmu esperalem wszywanym na stałe jest skuteczniejszą formą wychodzenia z nałogu.

Czy po zaszyciu nie chce się pić?

Osoba leczona disulfiramem nadal odczuwa pokusę sięgnięcia po alkohol, gdyż lek jej nie blokuje. Pojawia się jednak kolejne odczucie – obawa przed konsumpcją napojów alkoholowych, czyli strach przed wystąpieniem reakcji disulfiramowej. To uczucie skutecznie powstrzymuje pacjenta przed sięgnięciem po alkohol i pomaga przetrwać zwłaszcza najtrudniejszy czas, czyli pierwsze tygodnie trzeźwości. Z czasem potrzeba picia ulega osłabieniu, ponieważ pacjent dostrzega korzyści z odstawienia używki, przede wszystkim poprawę relacji z bliskimi, lepszy stan zdrowia czy zaoszczędzenie pieniędzy, przeznaczanych dotąd na alkohol.

Czy po zaszyciu można prowadzić samochód?

Bezpośrednio po zabiegu lepiej tego unikać, gdyż środek używany do znieczulenia może ograniczać zdolność do prowadzenia pojazdów. Sam implant nie obniża z kolei zdolności psychomotorycznych, nie stanowi zatem przeciwwskazania do prowadzenia samochodu.

Czy po wszywce można pić piwo bezalkoholowe?

Należy pamiętać, że uzależnienie od alkoholu ma nie tylko wymiar fizyczny, ale również psychologiczny. Picie piwa bezalkoholowego to oszukiwanie samego siebie, które utrudnia wyjście z alkoholizmu. Takie zachowanie nie sprzyja porzuceniu złych nawyków i zmianie otoczenia. W konsekwencji pacjentowi, który spożywa piwo bezalkoholowe, dużo trudniej jest zachować abstynencję po zakończeniu terapii disulfiramem.

Czy za zgodą rodziców można wykonać wszywkę u osoby niepełnoletniej?

Zabieg wszycia esperalu jest przeznaczony wyłącznie dla osób pełnoletnich, które samodzielnie i w pełni świadomie wyrażą zgodę na jego wykonanie.

Na stronie www.leczenieuzaleznienia.pl stoujemy pliki cookie, aby korzystanie z serwisu było łatwe, przyjemne i szybkie.

Szczegółowe informacje o stosowanych przez Sono Med zasadach znajdą Państwo w polityce prywatności.